Esimesed muutused tekivad silmaläätses juba 40-45 aasta vanuselt, mil inimesed hakkavad vajama lugemisprille. Läätseoperatsioonid on maailmas üha rohkem populaarsust koguv viis vähendamaks prillidest sõltuvust või koguni vabanemaks prillidest üle 40 aasta vanuselt.
Refrakiivse läätsevahetuse operatsioon on tehniliselt sama kui katarakti operatsioon, kuid selle näidustus on teine. Refraktiivse läätsevahetuse operatsiooni eesmärgiks on vähendada patsiendi prillidest sõltuvust. Katarakt ehk rahvakeeli hallkae on silmaläätse hägustumine, mis tekib varem või hiljem kõikidel inimestel.
Läätsevahetuse operatsioone on võimalik teostada erinevate kunstläätsedega:
Monofokaalne kunstlääts – läätses on üks fookus. Patsient saab valida kahe variandi vahel:
-
kunstläätse tugevus valitakse selliselt, et silm näeb paremini ilma prillideta kaugeid objekte, kuid lähitööks vajab patsient lugemisprille.
-
kunstläätse tugevus valitakse selliselt, et silm näeb paremini ilma prillideta lähedalasetsevaid objekte, kuid kaugele vaatamiseks ja tänaval kõndimiseks vajab patsient miinusprille.
Monovisioon võimaldatakse kahe erineva tugevusega monofokaalse kunstläätsega. Kunstläätse tugevus valitakse ühele silmale (tavaliselt juhtivale silmale) selliselt, et silm näeb paremini ilma prillideta kaugeid objekte ja teisele silmale selliselt, et silm näeb paremini ilma prillideta lähedalasetsevaid objekte. Eesmärgiks on vähendada patsiendi sõltuvust prillidest, kui kaks silma töötavad koos. Jääb enamasti prillide vajadus spetsiifilisteks tegevusteks. Kahe silma refraktiivse tugevuse erinevust ei tolereeri kõik patsiendid ja selle selgitab välja eelnev konsultatsioon.
Tooriline kunstlääts – on olemuselt monofokaalne lääts, kuid korrigeerib ka astigmatismi ehk vajadust silinderprillide järele.
Multifokaalne kunstlääts – läätses on mitu fookust. Eesmärk on saavutada vabadus prillidest kõigis või enamikes situatsioonides. Funktsioneerib kõige paremini, kui mõlemas silmas on multifokaalne lääts.