Administratiivsed küsimused

Kust saab näha oma haiguslugu?

Haiguslooga ja kõikide vastuvõtu käigus tehtud uuringutega saate tutvuda siin.

Mis tuleb vastuvõtule tulles kaasa võtta?

Arsti visiidile tulles palume kaasa võtta isikut tõendav dokument ning kui Teil on eelnevalt teostatud operatsioone või silmaprotseduure ning Teil on selle kohta infot, siis palume need vastuvõtule tulles kaasa võtta (sh. silmaravimite nimekiri, viimane prilli- või kontaktläätseretsept, anamneesid, epikriisid).

Kuidas on võimalik tasuda visiiditasu, teenuste ja operatsioonide eest?

Meil on võimalik tasuda nii sularahas kui ka pangakaardiga. Aktsepteerime kõiki levinumaid deebet- ja krediitkaarte, sh American Expressi. Operatsioonide eest tasumisel väljastame soovi korral ettemaksuarve, mida on võimalik tasuda ülekandega.

Kas visiidile tulles peab iga kord registratuurist läbi käima?

Jah, ka korduvale vastuvõtule ning ettemääratud operatsioonile tulles palume patsientidel iga kord end registreerida järjekorranumbri alusel registratuuris.


Küsimused laste silmaravi kohta

Mida teha,kui imiku silmad on sünnist saadik vesised ja rähmased?

Sellistel puhkudel on lapse pisarteed kitsad või kinni ja kõige olulisem on teha pisarkoti massaazi.Sellega likvideeritakse takistus ja pisarad saavad vabalt minna silmast ninna.Kui massaaz ei aita,siis tuleb teostada pisarteede loputus enne, kui laps saab 1 aastaseks.

Kui kaua võib imik kõõritada?

Kui lapsel on juba sünnist saati kogu aeg üks silm kõõrdi, tuleb kohe pöörduda silmaarsti poole. Kuni lapse 3. elukuuni võivad tema silmad nö uidata, s.t aeg-ajalt läheb üks silm ajutiselt kõõrdi. Pärast 3. elukuud peavad aga silmad hakkama liikuma paralleelselt. Kui see nii ei ole, tuleb pöörduda kohe silmaarsti poole.

Kui vanalt peab lapse tooma silmaarsti juurde?

Kui on muresid, siis võib minna silmaarsti juurde juba kasvõi sünnitusmajast. Väga oluline on kontrollida lapse nägemist 3-4 aastaselt. Siis on võimalik määrata tema nägemisteravust ja probleemide ilmnemisel neid ka lihtsamalt lahendada kui vahetult enne kooli minemist.

Miks laps pilgutab liiga sageli silmi?

Kõige sagedamini on selle põhjuseks silmade kuivus, mis on väga ebameeldiv tunne. Pilgutades tuleb pisarnäärmest pisar ja niisutab silma ning laps tunneb ennast paremini. Pilgutamise põhjuseks võib olla ka põletik silmas või psühholoogilised probleemid (negatiivsed emotsioonid,hirm).


Küsimused diabeedi kohta

Miks peab diabeedihaige käima regulaarselt silmaarsti juures kontrollis?

Kõrgenenud veresuhkru tase khjustab väikseid veresooni kõikjal organismis. Silmapõhja veresooni on võimalik näha, nende seisundit arvestades saab hinnata paremini diabeedihaige üldist olukorda ja reguleerida ravi. Samuti võivad muutused silmapõhjas mõjutada tugevalt nägemisteravust.

Kuidas suhkrutõbi kahjustab nägemist?

Kõrgem veresuhkru tase halvendab vere hapnikusidumise võimet, seetõttu kasvatab organism juurde uusi veresooni , kuid nende soonte seinad on kahjustunud. Sealt lekib silmapõhja kihtidesse verd ja koevedelikku, tekitades turset silma õrnas valgustundlikus närvikoes. Kui see jutub silma põhja keskosas, kus on terava nägemise punkt 8kollatähn), tunneb inimene muutust kohe. Nendest soontest võib tekkida ka suurm verejooks klaaskehasse, mis varjutab nägemist pikemat aega.

Kuidas ma saan oma nägemist kaitsta?

Peab käima silmapõhjade kontrollis vähemalt kord aastas ka siis, kui endal kaebused puuduva, sest kahjustused võivad areneda ilma nägemishäireteta raske staadiumini. Väga oluline on hoida oma veresuhkru, vererõhu ja kolesterooli taset võimalikult lähedal normile. Halvasti mõjub suitsetamine ja alkohol.

Kuidas laserravi ravib silmapõhja?

Laserikiirega kuivatatakse ära uued kahjustunud veresooned, mis lekivad. Samuti vähendab väikeste laserikiirt punktidega silmapõhja töötlemine selle hapnikuvajadust, mistõttu väheneb vajadus uute lekkivate veresoonte tekkeks.

Mis juhtub, kui ma ei nõustu laserraviga?

Uued lekkivad veresooned kasvavad ka klaaskehasse, .Verevalumid silmapõhja kihtides ja klaaskehas soodustavad armkoe teket. Selle kootumina võib põhjustada silmapõhja kihtide vahelise sideme katkemist – reetina irdumist. Irdunud reetina kaotab nägemisvõime. Veresooned kasvavad ka silma eesmistesse osadesse, takistades silmasisese vadaliku tsirkulatsiooni. seetõttu tõuseb silma siserõhk, mis omakorda kahjustab nägemisnärvi. Tõsiselt kahjustunud nägemisnärv ei juhi valgusimpulsse edasi ajju, selline silm on pime.


AMD

Mis haigus on maakula ehk kollatähni degeneratsioon?

Maakulat kutsutakse ka nimetusega AMD ehk age related macular degeneration. See on väga sagedasti just vanematel inimestel esinev silmahaigus, mis on tingitud võrkkesta pigmentepiteeli ainevahetuse häiretest. Haiguse esimesed tunnused avalduvad tihti juba hilisemas keskeas. Nägemise kahjustus tekkib enamasti alles üle 65 aastastel inimestel.

Millised on maakula kaks vormi?

90% esineb kuiv degeneratsioon, kui esineb ainult pigmentepiteeli kahjustus ja druusid. Selline maakula degeneratsiooni vorm progresseerub õnneks väga aeglaselt. 10% läheb kuiv vorm üle märjaks degeneratsiooniks. Sellisel juhul tekkivad võrkkesta ainevahetushäirete tulemusel võrkkesta alla või kihtide vahele soonkestast uued veresooned, mille sisesein ei ole õige ehitusega ja seetõttu tekib turse ning võivad tekkida verevalumid.

Kuidas maakula degeneratsioon avaldub?

Haiguse varases staadiumis tekivad probleemid lugemisel: read lähevad kõveraks ja osad tähed langevad välja. Samuti võib esineda moonutusi kaugele vaatamisel. Kollatähni ehk maakula ala haiguste testimiseks kasutatakse Amsleri testi. Lähemat informatsiooni selle testi kohta saab näiteks siit: http://www.tarbija24.ee/040908/esileht/olulised_teemad/tarbija24/tervis/... Kui esinevad sellised kaebused, peaks kiiresti pöörduma silmaarsti vastuvõtule.

Kuidas saab maakuli degeneratsiooni ravida?

Päris välja maakuli degeneratsiooni ravida ei saa kuskil maailmas. Kuiva vormi korral kasutatakse toidulisandeid ehk silma vitamiine, mis on kõik apteegis käsimüügis ja ostmiseks eraldi retsepti vaja ei ole. Märja vormi korral kasutatakse haiguse pidurdamiseks silmasiseseid süste veresoone siseseina kasvu pidurdavate ravimitega ehk anti- VEGF preparaatidega. Ravi on pikaajaline ja ainult aitab haiguse kiiret kulgu pidurdada. Täpsemalt saab silmasiseste süstide kohta infot Silmalaseri raviarstilt ja inglise keeles ka internetist:
http://www.rnib.org.uk/eyehealth/eyeconditions/conditionsac/Pages/antive...
http://www.ehealthmd.com/library/maculardegeneration/MDG_dry.htm
http://www.allaboutvision.com/conditions/lucentis-vs-avastin.htm

Kas maakuli degeneratsioonist jääb päris pimedaks?

Päris pimedaks maakuli degeneratsioonist ei jää, aga tugevalt saab kahjustatud täpse nägemise ala ehk kollatähn. Seetõttu on haiguse lõppstaadiumis raske lugeda ja lisaks lugemisprillidele on peenema kirja lugemiseks vajalik kasutada abivahendeid ehk rehabilitatsiooni. Informatsiooni abivahendite laenutamise ja maksumuse kohta saab Nägemisrehabilitatsiooni Keskusest aadressil Ahtri 6a, telefon 6264270. Tugeva nägemiskahjustuse korral kui lugeda enam üldse ei näe, saab laenutada helindatud raamatute CD-sid Eesti Pimedate Raamatukogust (Tondi 8a 11313 Tallinn Telefon: 674 8212 E-post: epr@epr.ee).

Miks tekib maakuli degeneratsioon?

Maakuli ealine degeneratsioon ehk AMD (age related macular degeneration) on geneetiline haigus. See ei pärandu õnneks põlvest- põlve, vaid avaldub ainult mõlemalt vanemalt päritud kindlate geenimuutuste korral. Kõrgem risk haigestuda elu jooksul maakula degeneratsiooni on siiski inimestel, kelle paljudel lähisugulastel on haigus diagnoositud. Riske maakula degeneratsiooni haigestumise osas saab hinnata geneetiliste testidega. Tallinnas tegeleb sellega Tallinna Lastehaigla geneetik Dr. Kairit Joost, kelle vastuvõtule Tallinna Lastehaiglas Tervise 28 saab registreeruda telefonil 6977200.