Silmapõhja (funduse) laser ehk laserkoagulatsioon
Silmapõhja laserit kasutatakse silmapõhja muutustest tingitud haiguse ravil. Laserkoagulatsiooni teostatakse patsientidele, kes põevad diabeetilist retinopaatiat ehk võrkkesta kahjustust, silma veresoonte tromboosist ehk ummistusest tekkinud kahjustuste korral, võrkkesta perifeersete lokaalsete aukude ja irdumiste korral, tsentraalse seroosse chorioretinopaatia puhul, osade silmapõhja kasvajate korral, võrkkesta veresoonte mikrovaskulaarsete muutuste korral, mikroaneorüsmide, teleangiektaasiate, veresoonte ümberolevate lekete jne korral. Olenevalt diagnoosist ning haiguse raskusest tuleb protseduuri korrata.
Silmapõhja kudede laserkoagulatsiooniks kasutatakse valgust, tugeva energiaga valgus absorbeeritakse kudedesse ja muundatakse soojusenergiaks. Kudedel tekib koagulatsiooni järgne nekroos (põletus) ja proteiinide lagunemine, kui temperatuur tõuseb üle 65 kraadi. Tänapäeval kasutatakse koherentseid lasereid, mis tähendab, et laserkiiri on võimalik saada väga väikestesse läbimõõtudesse, et seda seejärel fokusseerida silma põhja. Laseris kasutatakse erinevaid peeglisüsteeme fokusseerimaks kiirt õigesse kohta. Laserkiired on väga väikese hajuvusega, mistõttu ei tekita nad ümbritsevatesse kudedesse kahjustusi. Kasutatakse erineva lainepikkusega valguslasereid (punane, kollane, roheline) või kombineeritakse neid omavahel. Selleks, et laserkiir absorbeeruks silmapõhja, peab ta läbima silma optilise süsteemi ehk sarvkesta , läätse ja klaaskeha ning jõudma võrkkestani. Võrkkesta kihtides laserkiir absorbeeritakse melaniini, ksantofülli ja hemoglobiini poolt.
Protseduuri kirjeldus
- Protseduur toimub eelnevalt kokkulepitud ajal
- Protseduur kestab koos ettevalmistusega kuni 1 tund
- Silmaava ehk pupill laiendatakse silmatilkadega
- Silmade valgustundlikkus suureneb ja lugemisnägemine on häiritud kuni 24 tundi
- Uuringu järgselt ei ole auto juhtimine soovitatav
- Protseduur ei ole valulik
- Protseduuri alguses silm tuimestatakse lokaalsete tuimestustilkadega ja asetatakse silmale kontaktne luup läbi mille arst saab fokusseerida laserkiiri silmapõhja